بن سای - تراريوم
آموزش نگهداری وپرورش انواع گل وگیاهان زینتی  
قالب قالب
تماس با من
همراه: 09133545731
 a.aminizad20@gmail.com
ahmad.amini123@yahoo.com
آموزش بن ساي

1-قاعده کلی

بن ساي بسیار ساده وقابل یادگیریست .همه ما ها به عنوان مثال در منزل گل وگیاه رادر گلدان برورش می دهیم ودر بالکن –حیاط و حتی در اتاق ها نگه داری می کنیم    تا اینجا هیچ چیز جدیدی در مورد بن ساي نیست . همه مون حصارهای عموما شمشاد خود را هرس کرده وبعضی از گیاهان شاخ وبرگ دار خودمون را به صورت برنده ها وحیوانات گوناگون تزیین می کنیم   باز هم چیز جدیدی در مورد بن ساي های از این قبیل وجود ندارد .     تنهاوتنها چیزی که بن ساي را از بقیه اشکال گوناگون باغبانی متمایز می کند خلق تصویری مینیاتوری از یک درخت بلند قامت است که آن رادریک ظرف یا گلدان بسیار کوچکتر از گلدان های معمول نگهداری کرده وآن را حتی در جای بسیار کوچکی مثل  کف دست خود       جای داد و از دیدنش لذت برد . همین و همین!!

بن ساي یک کوتوله سحرآمیز نیست- فلسفه مخصوصی نمی خواد و مدرک دانشگاهی هم لازم ندارد. تمام چیزهایی که لازم دارد عبارت است از: یک گیاه چوبی- یک گلدان- یکسری ابزار ساده و ارزان- و البته وصد البته حوصله چندین ساله!! آیا شما فکر می کنید بتونید با این تفاصیل بونسای برورش دهید؟ صد البته که میتونید. خود من که سالها قبل برای اولین بار این کار را شروع کردم نتنها گونههای محلی مازندران و ایران را نمی شناختم بلکه حتی یک قیچی خوب باغبانی نداشتم!!

2-اطلاعات اولیه

معمولا این سوال مطرح میشود که آیا بن ساي فقط یک نوع درختکاری ساده است که احتیاج به اطلاعاتی درمورد چگونگی رشد درختان دارد  و  یا این که بونسای یک کار هنرمندانه ایست که در آن از یک درخت همیشه در حال تغییر یک قطعه هنری خلق میشود. در حقیقت جواب این است- هردو- یعنی هم باید اطلاعات اولیه در مورد درخت و بطور کلی باغبانی ذاشت و هم اینکه از آن در جهت خلق یک اثر هنری استفاده کرد.

((  برای اینکار کافیست به چند نکته زیر توجه شود  ))

باید بدانیم که همه درختان دارای قسمتهای زیر هستند:

* ریشه ها

* تنه و شاخه ها

* برگ

1-طرز عمل ریشه ها

ریشه ها سه وظیفه اصلی دارند

الف) وظیفه اول بسیار ساده است   از سقوط درخت جلوگیری می کنند! این دسته ریشه ها همان هایی هستند که از روی تنه رشد کرده   به طرفین بخش شده   مثل لنگر درخت عمل کرده و باعث نگه داشتن درخت میشوند.   در بن ساي این مسئله خیلی مهم است چون اگر درختچه در گلدان کوچک خودش به راحتی جابجا شود باعث ضعیف شدن درخت میشود.

ب) وظیفه دوم ریشه ها مکیدن آب و مواد غذایی از خاک است. گونه هایی از درختان که در مناطق گرم زندگی میکنند  ریشه های طویلی دارند که همواره به دنبال رطوبت می گردند.  گونه های دیگری که در مناطق مرطوب می رویند ریشه های ظریف و کوتاهی دارند که به راحتی رطوبت را از اطراف خودشان جذب میکنند .  سیستم ریشه ای در بونسای باید به قدر کافی قوی بوده تا در یک گلدان کوچک قادر به مکش شود.

ج) سومین وظیفه ریشه ها  بازی کردن نقش انبار آذوقه است. در فصل زمستان که برگهای اکثر گونهها ریخته و درختان به خواب می روند از این انبار آذوقه استفاده میکنند.   درواقع   در طول ماه های تابستان  که برگها در حال تولید نوعی شکر جهت تغذیه درخت هستند  ریشه ها مقداری از این مواد را ذخیره مینمایند که در طول فصل سرما و کمی بعد از آن که غذایی تولید نمی شود آنرا به مصرف  درخت برسانند. اگر درختی را   ترجیحا در دوره خوابش    ریشه لخت کنید ریشه های کلفت جانبیش همان انبار آذوقه اش هستند. در بن ساي این انبار باید تولید شده و قوی باشد.

2- تنه و شاخه ها

این ها هم مانند ریشه ها سه وظیفه را جهت رشد درخت به عهده گرفته اند :

الف) اینها هم شکر را در طول زمستان ذخیره می کنند تا به مصرف غنچه های بهاری برسانند .

ب) شاخه ها و تنه مثل یک آبراه عمل می کنند . آنها مواد مغزی و آب را از ریشه به برگ ها می رسانند و همچنین مواد تولید شده بوسیله برگها را به قسمت های مختلف درخت هدایت می کنند .

ج) آخرین وظیفه شاخه ها و تنه اطمینان از بخش درست برگ ها در جایجای درخت است. یعنی هرچه برگ درختی  بیشتر باشد   تولید شکر در آن بیشتر بوده نتیجتا درخت سرحالتر خواهد ماند. در بن ساي نقش شاخه های سالم و جدید که برگ های فراوان تولید می کنند بسیار مهم میباشد .

3- برگ

برگ ها کارخانه غذا سازی درخت هستند . آنها آب جذب شده بوسیله ریشه ها به همراه دی اکسید کربن جو را به نوعی شکر تبدیل نموده و برای این کار از نور خورشید استفاده می کنند . این همان عمل فتوسنتز مشهور در گیاهان است. در طول روز برگ ها اکسیژن و دی اکسید کربن را از طریق پرز های خود جذب می کنند .  در طی شب دی اکسید کربن را از طریق نوعی حرکت تنفسی دفع مینمایند.  این عمل یعنی تنفس باید در گیاهان صورت بگیرد تا همواره همانطوریکه مقداری از رطوبت به صورت بخار از برگ ها خارج می شود  مقداری رطوبت تازه از طرف ریشه ها بسمت برگ ها در حرکت باشند.

البته برگ ها انواع گوناگون دارند.از برگهای بسیارپهن مثل درخت چنار وتوسکا’تابسیار ریز مانند کاج ها که به سوزنی برگ مشهورند.ولی در نهایت وظیفه همه آنها یکسان است واینکه همه آنها از درون شاخه ها ی نرم وکلفت بیرون می آیند.در بن سای وقتی که شاخه ای هرس می شود باید با در نظر گرفتن اهمیت حیاتی برگها   یا   بهتر بگویم  برگهایی که بعداز هرس کردن خواهند رویید    این کار انجام شود .

البته درخت از قسمتهای دیگری هم تشکیل شده است ولی تا آنجاییکه به این قسمت مقاله مر بوط می شود همین سه جزئ ریشه ها ’شاخه هاوبرگ جوابگوی سوالات اولیه هست .

خوب     همانطوری که می بینید     بن سای نه یک گونه جادویی ونه بسیار پیچیده هست بلکه با یک مقدار اطلاعات اولیه از چگونگی کار درختان می توان اقدام به پرورش ونگهداری از آن نمود .درحقیقت اگر احتیاجات اولیه درخت را بفهمیم    آنوقت کار برای ما آسان خواهد شد .یادتان نرود   1)ریشه های کلفت درخت باید تشکیل شده و از نوک آنها ریشه های ریز انبوه تولیدشده باشند تا اینکه براحتی بتوانند غذا را مکیده وذخیره نمایند   2) تنه درخت به اندازه کافی کلفت باشد وشاخه ها قابلیت تولید برگهای فراوان را داشته باشند تا اینکه عمل غذاسازی در درخت به خوبی انجام گیرد   و   3) برگها فراوان باشند تا از این طریق تنفس درخت به خوبی انجام پذیرد وهمواره رطوبت تازه در جریان باشد .

 


منبع:http://www.nasserpersianbonsai.com


موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
برچسب‌ها: بن ساي, ميني بن ساي, بن ساي گلدار, درختان مينياتوري
[ جمعه دوم دی ۱۳۹۰ ] [ 1:13 ] [ احمد اميني زاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خداوندا!
تقدیرم را زیبا بنویس.
کمک کن آنچه را تو زود می خواهی من دیر نخواهم،
و آنچه را تو دیر می خواهی من زود نخواهم.
امکانات وب
لطفا در خبر نامه عضو شوید تا تازه های وب به ایمیلتان ارسال گردد بالا نام وپایین ایمیل

Powered by WebGozar