بن سای - تراريوم
آموزش نگهداری وپرورش انواع گل وگیاهان زینتی  
قالب قالب
تماس با من
همراه: 09133545731
 a.aminizad20@gmail.com
ahmad.amini123@yahoo.com
زمستان سال 91  حفاری کنار خیابان انجام داده بودند . اتفاقی روی تپه خاکی که انباشته کرده بودند چشمم به ریشه درختی افتاد و همین نارونی است که مشاهده می کنید .آن را کاشتم وامیدی به زندگی آن نبود چون حداقل چند روزی ریشه های آن درمعرض هوا قرار گرفته بود .خوشبختانه رشد خوبی داشت اما شکل خیلی زیبایی ندارد وامسال (زمستان 92 ) تصمیم به هرس آن گرفتم

این هم عکس همان نارون زبان بسته بی گناه بعد از هرس زمستانه ومقداری سیم کشی برای فرم اولیه که در آینده امیدوارم بونسای شود.اینم عکس از بالا

موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، بن سای نارون
برچسب‌ها: بونسای نارون, بونسای, هرس بونسای, درختان مینیاتوری
[ پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۹۲ ] [ 21:8 ] [ احمد اميني زاد ]

مدتی به دلیل مشغله زیاد نتوانستم آپ بشم . از این به بعد سعی دارم عکس چند تا ازبن ساهای خودم که تازه شروع کردم رو بگذارم.انشاالله تو پستهای بعدی.

این چند تا عکس ازمراحل تشکیل یک مینی بن سای که می دیدمش من رو به وجد آورد تا براتون بگذارم که خیلی وقته دارمشون امیدوارم شما هم لذت ببرید.

عکس بالا اولین شروع وپائینی خاتمه کارو چندین سال زحمت و  اراده سازنده آن(بقیه در ادامه مطلب)

 


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، آموزش ساخت بن سای
برچسب‌ها: بن سای, مینی سای, درختان مینیاتوری, آموزش بونسایی
[ یکشنبه شانزدهم تیر ۱۳۹۲ ] [ 23:32 ] [ احمد اميني زاد ]


یکی از هنرهای خیلی زیبایی ژاپنی پرورش درختان به صورت "بونسای" است. بعضی از این گیاهان واقعا" زیبا بوده و ارزش زیادی هم دارند. این هنر برای هزاران سال در چین رواج داشته و پس از ارتباط فرهنگی بین چین و ژاپن، به ژاپن منتقل شده .


بعضی از هنرمندان این هنر، بونساهای خیلی کوچک که حتی گاهی اوقات کوچکتر از کف دست هستند را پرورش می دهند که به اسم "مینی بونسای" شناخته میشود.


برای پرورش یک بونسای دانستن علوم باغبانی، نوردهی، تغذیه، نیاز آبی و همچنین هرس شاخه، برگ و ریشه لازم است. در واقع با استفاده از روشهای خاص رشد گیاه را کم می کنند به طوری که به سلامت آن لطمه ای وارد نشود و هرس ریشه و برگ در فصل رشد باعث کاهش رشد شود . همچنین برای شکل دادن به گیاه با مرور زمان شکل دلخواه را به گیاه انتقال میدهند. تناسب درست بین اجزاء گیاه و همچنین تامین نیاز گیاه به پرورش یک بونسای سالم و زیبا کمک فراوانی میكند.

برای تهیه یک بونسای می توان دو مرحله ی اصلی را در نظر گرفت:

تغییر شکل درختی طبیعی که از نواحی کوهستانی یا دشت آورده ایم به درختچه های کوتاه
تربیت بونسای که منظور تکامل بخشیدن به شکل ظاهری است.

مرحله ی اول:

نهال مورد انتخاب باید در عین کامل بودن باید کوچک ، کوتاه ، دارای ریشه های قوی و طول عمر دراز باشد . باید در نظر داشت که تفاوت اساسی یک بونسای و یک درخت در یک باغ کوچکی و بزرگی آنهاست وگرنه بونسای از نظر شکل ظاهری فرق دیگری با درخت طبیعی ندارد.
قبل از شروع بهار گیاهی با شرایط ذکر شده انتخاب و آن را طوری از خاک بیرون می آوریم که مقداری از ریشه های فرعی وصل به ریشه ی عمودی(اصلی) گیاه باشد و گیاه را همراه خاک اطراف ریشه با ملایمت بیرون آورده تا خاک اطراف ریشه نریزد. گیاه را در ظرف مورد نظر می کاریم. بعد از 20 روز جوانه های کوچکی خواهد داشت . هنگامی که جوانه های تازه به ارتفاعی نزدیک 5/2 میلی متر رسید آن را فشار می دهیم یا کلا قطع می کنیم. حدود 2 الی 3 هفته بعد یک یا سه جوانه تازه در کنار جوانه ی قطع شده شروع به رشد می کنند. این بار جوانه های تازه هرگز خیلی بلند نخواهند شد. پس فاصله ی بین شاخه کوتاه شده و برگ هایی رشد می کنند که از حد طبیعی کوچک تر است.
با نزدیکی فصل پاییز باید احتیاط های لازم را انجام داد که گیاه خشک نشود ، یخ نزند و مرتب در معرض دید خورشید قرار گیرد. درخت را در ماه فروردین بعدی باید دوباره به همان طریق اولی نشا کرد. دفعات نشاندن گیاه در ظرف دیگر بستگی به نوع درخت و سن آن دارد.

قرار دادن گیاه در ظرف دیگر دو فایده دارد:
درون ظرف پر از ریشه شده است و جای خالی برای رشد ریشه های تازه نیست . در هر انتقال حذف مقداری از ریشه ها و رویش ریشه های جدید باعث خواهد شد که مواد به مقدار لازم ( نه بیش از حد ) جذب کند و رشد نموده و از اندازه هایی که مورد نظر ماست بزرگتر نشود.
شاخ و برگ های زیادی را قطع می کنیم و این عمل موجب تعادل بین مواد جذب شده به وسیله ی ریشه ی گیاه و مقدار هوایی که توسط شاخ و برگ پس داده( فتوسنتز ) می شود ، می گردد.

2 الی 3 هفته طول می کشد که گیاه در محل جدید ریشه های محکمی بگیرد. هنگامی که ریشه ها محکم شد ، جوانه ها شروع به رشد می کنند. بعد از دو ماه که درخت به ظرفش منتقل شد تمام برگ های آن در مرکز ساقه باید با قیچی قطع گردد. باقیمانده ی برگ های ساقه به زودی پژمرده شده و می افتند این حالت برگ ریزان مصنوعی پاییزی است. دو یا سه هفته بعد شاخه ها و برگ های جدید از جوانه های تازه بیرون خواهند آمد. این شاخه و برگ ها کوچک می شوند و نتیجتا به بونسای شکل باشکوهی می دهند.

مرحله ی دوم ، تربیت بونسای:

به سه طریق می توان عمل کرد: 1- هرس کردن شاخه و برگ ها که قبلا به آن اشاره شد. 2- سیم بستن 3- آویزان کردن شاخه

سیم بستن: برای این که شکل دلخواه خود را به درخت بدهیم از سیم مسی استفاده می کنیم به این ترتیب که شاخه یا تنه را با دست و انگشتان به حالتی که مورد نظر است نگه می داریم. سیم را در جهت عقربه های ساعت به دور آن می پیچیم . شاخه های کوچک را برای 2 تا 3 ماه و شاخه های بزرگتر را برای 3 الی 4 ماه می توان سیم بست.

آویزان کردن شاخه : به سادگی یک طناب یا نخ را به شاخه ی مورد نظر متصل و انتهای آن رابه جایی متصل می کنیم تا شاخه خمیدگی مورد نظر را پیدا کند.

شرایط خاک: تمیز باشد ، کود طبیعی نداشته باشد ، قابلیت نگهداری رطوبت را داشته باشد و پوک باشد.

محل نگهداری : در تمام سال آفتابی باشد ، در معرض هوا بوده ولی از بادهای شدید در امان باشد ، تمیز و دور از گرد و غبار باش
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ جمعه ششم بهمن ۱۳۹۱ ] [ 7:11 ] [ احمد اميني زاد ]
این آموزش تصویری تهیه بن سای از یک درخت اورس یا Junipers  است که از یک سایت خارجی برایتان گذاشتم البته با ترجمه مستقیم گوگل امیدوارم خودتان بتوانید جمله بندی کنید.اگر هم زبان اصلی خواستید به خود سایت مراجعه کنید.

ادامه مطلب با توضیحات             


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
برچسب‌ها: آموزش بن سای, بن سای, مینی بن سای
[ جمعه نوزدهم خرداد ۱۳۹۱ ] [ 12:46 ] [ احمد اميني زاد ]

چرا بن ساي ؟

من معتقدم که ورود بو نساي یا همان درختان مينياتوري به درون چهار دیواری خانه یا محیط کار همانند ورود یک عضوجدید است با تمام تازه گی هاووابستگی های خود . بن ساي درمنزل مثل ورود بچه ایست که ضمن اینکه سختی های نگهداری های خودش رادارد روحیه ای تازه در روح خانه می دمد وهیچ کسی از آن نه تنها خسته نمی شود بلکه هر روز علاقه بیشتری به آن بیدا می کند وهمین طور در محیط کاری واداری ایجاد روحیه کرده وخستگی کار رااز بین می برد .

بن سای بر خلاف هنرهای دیگر که یکبار تکمیل می شوند و ثابت می مانند، این هنر به شکل چهار بعدی در تمام فصول سال قابل توسعه و اصلاح است.بدین معنی که پرورش دهندگان بن سای نقاشی منظره چوبی درختان راکه با طبیعت ترکیب شده اند را می توانند در تمام فصول سال تغییر دهند اما نقاشی روی تابلو ثابت است. در واقع بن سایکاران، طراحی و کاشت را توام می کنند.خیلی از هنرمندان، بن سای را به دلایل مختلف دوست دارند، بعضی تصور می کنند که بن سای یک هنر است و عده ای عقیده دارند که یک تخصیص باغبانی است، و بعضی نیز آنرا یک سرگرمی خوبی می دانند.پرورش دهندگان بن سای، طبیعت وسیع را در یک جای کوچک جا داده و از زمان و مکان استفاده مفید می کنند. حتی اگر شخصی در یک آپارتمان کوچک زندگی کند، می تواند با طبیعت ارتباط خود را حفظ کند و با پرورش یک یا دو درخت در بالکن و حیاط کوچک منظره طبیعی را داشته باشد بن سای به سن و تخصیص خاص بستگی ندارد و کسانی از آن لذت می برند که در این راه گام برداشته باشند.موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
برچسب‌ها: بن ساي, درختان مينياتوري
[ شنبه هفدهم دی ۱۳۹۰ ] [ 1:39 ] [ احمد اميني زاد ]

من توي پستهاي قبلي 20 تا مطلب در مورد آموزش وتهيه يك بن ساي يا يك ميني بن ساي گذاشت كه اميدوارم ومورد استفاده تون قرار بگيرد. اما اگر تازه به جمع علاقمندان به هنر بن ساي پيوسته ايد بهتر است  بدانيد:

بن ساي یک کوتوله سحرآمیز نیست- فلسفه مخصوصی نمی خواد و مدرک دانشگاهی هم لازم ندارد. تمام چیزهایی که لازم دارد عبارت است از: یک گیاه چوبی- یک گلدان- یکسری ابزار ساده و ارزان- و البته وصد البته حوصله چندین ساله!! آیا شما فکر می کنید بتونید با این تفاصیل بونسای پرورش دهید؟ صد البته که میتونید.

ادامه مطلب را مطالعه بفرمائيد


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
برچسب‌ها: بن ساي, ميني بن ساي, بن ساي گلدار, درختان مينياتوري
[ جمعه دوم دی ۱۳۹۰ ] [ 1:13 ] [ احمد اميني زاد ]

شما مي توانيد يك گياه بن ساي شده را در كنار گياه اصلي با ابعاد طبيعي مشاهده كنيد


hosta leaves


hosta sum and substanceموضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ ] [ 1:37 ] [ احمد اميني زاد ]

نوعی فیکوس که برای بن سای تربیت میشود

بقيه تصاوير از بن ساي فيكوس در ادامه مطلب


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ چهارشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 8:42 ] [ احمد اميني زاد ]

اين هم چند عكس زيباي ديگه از بن ساي انار


untitled.bmp

بقيه عكسها در ادامه مطلب خيلي جالبه


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ پنجشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 19:21 ] [ احمد اميني زاد ]
 به شكل كلي اگر خواسته باشيد ابتدا بايد جوانه انتهايي رو قطع كنيد .از جوانه هاي كناري شاخه هاي جديدي رشد مي كنند كه وقتي بزرگتر شدند بايد 2تا3 برگ رو نگه داشت وجوانه انتهايي رو قطع كرد وهمين شكل ادامه پيدا ميكند تا برگها به دليل محدوديت جا كوچكتر ومتراكم تر شوند.اين جوري قد گياهتان هم بلند تر نميشود وزيبايي خودش رو حفظ ميكند.Pinching از
Pinching ازPinching ازهرس گياهان سزني برگ و هميشه سبز در ادامه مطلب


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ پنجشنبه ششم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 1:57 ] [ احمد اميني زاد ]
شما مي توانيد يك گياه را هرس مناسب انجام دهيد وبه گلدان بن ساي انتقال دهيدAfter a couple of years I had grown to dislike the natural herringbone branch pattern of this species, so the Cotoneaster was dug up and foisted on the mother-in-law's garden!
In 2003, with my mother-in-law moving house, I had a look around her garden to see if she had any suitable plants I could use for bonsai. I discovered that the trunk of this same Cotoneaster had fattened up while growing in the ground and might well have some potential. It was time for the tree to move on again
Cotoneaster horizontalis/Cotoneaster Bonsai Progression Series
This picture was taken not long after the tree was dug up from the mother-in-laws in 2003.
The tree had produced 5 or 6 tall (6ft+) trunks/branches while growing in the ground. Unfortunately, all were useless for bonsai as they were too straight and lacked taper.
I chopped all of these tall branches and trunks right back to stumps, leaving just one thinner branch that could be used to create a new trunkline in the future.

Cotoneaster horizontalis/Cotoneaster Bonsai Progression Series
June 2004. Just over a year later and the tree has recovered and development of the new trunkline has begun.
The new trunk is wired upwards with a guy wire.
Cotoneaster horizontalis/Cotoneaster Bonsai Progression Series

Cotoneaster horizontalis/Cotoneaster Bonsai Progression Series

ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ شنبه یکم مرداد ۱۳۹۰ ] [ 16:49 ] [ احمد اميني زاد ]
بهترين بن ساي آنهايي است كه باشرايط محيطي آن منطقه سازگار باشد . اين هم عكس يك بن ساي انار براي شما .

.


موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ یکشنبه پنجم تیر ۱۳۹۰ ] [ 23:56 ] [ احمد اميني زاد ]


Picea glauca 'Albertiana' bonsai


موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 7:15 ] [ احمد اميني زاد ]


اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Nippon Hawthorn زالزالک نیپون
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Lonicera Morrowii Lonicera Morrowii
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Spirea Blumei Blumei Spirea
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Lilac یاس بنفش
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Flowering Quince درخت گل
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Japanese Maple افرا ژاپنی
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Crepe Myrtle تخت گل تلفونی
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Japanese Juneberry ژاپنی Juneberry
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Ko-mayumi KO - mayumi
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Hawthorn زالزالک
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Common Pomegranate مشترک انار
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Prunus mume . Prunus mume

اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Golden Bellflower طلایی Bellflower
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Trident Maple نیزه سه شاخه افرا
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Flowering Quince درخت گل
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Flowering Quince درخت گل
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Honeysuckle پیچ امین الدوله
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Crabapple توت گلوگیر ؛
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Japanese Maple افرا ژاپنی
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Elaeagnus multiflora Elaeagnus multiflora
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Flowering Apricot گل زرد آلو
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Kusa-Boke Kusa - Boke
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Quince درخت به
اینجا را کلیک کنید برای تصویر بزرگتر
Zelkova Seratta 15cm Zelkova Seratta 15cm

موضوعات مرتبط: بن سايbonsai، گالري عكس بن ساي
[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 6:53 ] [ احمد اميني زاد ]

juniper bonsaijuniper bonsaijuniper bonsaijuniper bonsaiموضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۰ ] [ 16:40 ] [ احمد اميني زاد ]

privet bonsai before pruning

The subject of this article is a massive Privet/Ligustrum ovalifolium that had been dug up from the ground in August 2009. Belonging to a friend of mine, the tree took two men two days to collect and was immediately planted into a makeshift wooden container measuring over a metre in length.

Estimated as having an age of at least 70-80 years, the Privet had a known history as having been planted many years as part of a boundary hedge in the owner's garden.

The image above shows the tree when I first saw it in person; as is typical of Privet growing in hedges, it comprised of several trunks that had grown together as they reached a height of over 2 metres in height.

As the tree had been recently collected, I knew that it was important that any superfluous top growth was removed as soon as possible. This ensured that any new buds appearing as a result of the dramatic trunk-chops would not appear on existing wood that would then need to be removed in the future.

privet bonsai after pruning

Having studied the privet for a while, I found what I felt was the best front for the tree as a bonsai in the future and proceeded to shape the trunk by removing excess growth with an electric reciprocating saw. At this point in time, the most important aspect of the trunk to consider was its silhouette, ensuring that it had good taper with a wide base that gradually narrowed to the top.

The tree was then left to respond to being collected and heavily chopped. New buds that appeared now would be selected as future branches or removed and the process of branch building would begin. At some time in the future, the trunk would also need a great detail of detail carving to give the appearance of natural deadwood to hide the trunk chops.

privet bonsai repotting

By the Spring of the following year, the tree had responded well and on a previous visit to the owners garden in March I had been able to select the new shoots I felt had a future as branches. These were left unpruned to allow the new shoots to thicken up while invigorating the tree and encouraging root-growth.

However, there was one major problem with the planting as a whole; when the owner had attempted to move the tree and its wooden box to another position in his garden, its sheer weight had meant that even four men had been unable to lift it!

I decided that even though the tree had only been collected and potted up 8 months before, it would be a good idea to remove the heavy soil the tree had been planted into, and also reduce the size of the container.

While disturbance of the roots of a newly-collected tree is not advisable, Privet as a plant species are incredibly tough and the opportunity to provide the tree with an inorganic bonsai soil mix would greatly benefit it long term


privet roots exposed

ادامه مطلب را حتما ببينيد Page 2

ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ جمعه بیستم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 7:57 ] [ احمد اميني زاد ]
چه نوع درختاني براي بن ساي مناسب هستند؟

قبل از داشتن یک درخت بونسای , در مورد شرایط رویش و نگهداری آن درخت تحقیق کنید که به چه نوع خاک , روش های آبیاری , اصول رشد و نیاز های محیطی احتیاج دارد.

انتخاب گونه درخت : هنگام انتخاب گونه در خت توجه به موقعیت جغرافیای آن مهم می باشد. بعضی درختان در زمستان برگ های خود را ازدست می دهند و برای ریزش برگ به سرمای زیر صفر نیاز دارند.به طوریکه بتوانند وارد حالت خواب شوند و برای بهار آماده گردند.بعضی از درختان به اب زیاد در تابستان گرم نیاز دارند .

درختان و درختچه های مناسب برای درختان سنتی بونسای:
زردالو ,آزالیا , درختان راش , توس ,سدر ,سرو , هلو , کاج , آلو, انار , گیاهانی مانند گل یاس , سروکوهی , اقاقیا , بلوط ،نارون ،انجير،چنار،پيراكان يا شيرخشت آتشين ،زيتون ،شمشاد وتعدای درختان دیگر می باشد.

همه گیاهان به یک اندازه به عنوان درختان بونسای موثر نیستد.برای درختان بونسای به موارد ذیل توجه کنید.
1- برگ های کوچک یا سوزنی
2- میانگره های کوتاه یا فاصله بین برگ ها
3- خواص شاخه دهی برای اشکال خوب شاخه ها
4- داشت پوست یا ریشه جالب
همه اندام بونسای مطلوب – تنه –شاخه ها – سرشاخه ها – برگ ها – گل ها – میوه ها – جوانه ها –
ریشه ها – باید در مقیاس کامل با اندازه درخت باشند.گیاهان مورد استفاده برای درختان بونسای باید برگ های گوچک داشته باشند , یا برگ ها در شرایط رویش بونسای کوچک شوند.

اندازه یک بن سای باید با اندازه یک درخت روییده شده در طبیعت متناسب باشد . برای مثال بوته هایی مانند رزهای پا کوتاه یا شاه پسند درختی ؛ وقتی به رشد کامل می رسند 0/5 تا 2 متر ارتفاع دارند . بنابراین برای بن ساهای مینیاتوری یا کوچک متناسب هستند . درختانی که در طبیعت ارتفاع آنها به 2 تا 4 متر می رسد ؛ مثل ختمی درختی برای بن ساهای متوسط مناسب هستند . درختانی که تا ارتفاع زیادی رشد می کنند مثل چنار ؛ کاج ها و .......... برای بن ساهای بزرگ مناسب هستند .


موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ چهارشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 7:19 ] [ احمد اميني زاد ]
مقدمه
بونسای مجسمه ای زنده و ایده آل از طبیعت ، در مقیاس مینیاتوری می باشد .ژاپنی ها سالهای بسیاری را در تو سعه فن کوتاه کردن درختان و تکمیل آن به عنوان یک هنر صرف کرده اند تا جایی که این هنر در قسمتهای دیگر جهان نیز منتشر شده است . در واقع زیبایی بونسای قلب مردم را در سر تا سر جهان تسخیر نموده است.

بونسای شامل دو لغت ژاپنی bon  به معنای ظرف یا گلدان کوتاه و کم عمق و sai به معنای گیاه می باشد . بونسای نیمی هنر است و نیمی فن باغبانی و در دنیای باغبانی هنر وعلم با هم ممزوج گشته اند.

پرورش دهندگان بونسای در  حال انجام کار، باید در ذهن خود به صورت تصویری ، هماهنگی طرح ،اندازه ،شکل و رنگ گلدانها مثل خط و زمینه و تمام اجزای تشکیل دهنده بونسای را تصور نمایند .فرم تشکیل دهنده به قدری زیبا می شود که بیننده را کاملا شیفته ی این قسمت از طبیعت می کند . بونسای فقط نمونه ای برای نمایش سبک پرورش گیاه بصورت مینیاتوری نیست .این هنر در حقیقت تجلی مثا ل فیل در فنجان است و به عبارت دیگر زیبایی طبیعت ناشناخته بدون از دست دادن ویژگهای مجذوب کننده اش ،در بونسای فشرده شده است.

بونسای شامل درختان مسن است.  بعضی از مردم به بونسای همانند یک وسیله ی دکوری زنده نگاه می کنند که همانند گلهای بریده برای تزئین اتاق به کار می رود.این درختان مینیاتوری را می توان در خانه نیز استفاده و گه گاه نگهداری کرد ولی باید محل مناسبی برای  در باغ یا در بیرون از خانه برای آنها تعیین نمود .

بونسای در ژاپن در بسیاری از خانه ها از نسلی به نسل دیگر دست به دست گردیده است .قبل از پرورش بونسای باید در مورد تکنیک ها ی مختلف آن ،وسایل مورد نیاز و اطلاعات اولیه موجود درمورد نگه داری بونسای مطا لعه لازم را داشته باشیم .

بونسای فرم زنده و پویای هنر است و از این لحاظ با جنبه های دیگر هنر متفاوت است به طوری که هنگامی که در هنر نقاشی یا مجسمه سا زی کاری تکمیل می شود ،هنرمند قلم موی خود را و مجسمه ساز قلم خود را به کنار می گذارد و کار نویی آغاز می کند ولی بونسای هیچ وقت تکمیل نمی شود و همیشه زنده است و رشد می کند. بونسای هنر قابل احترام است و وسیله ای برای اتصا ل گذشته و آینده است به طوری که فرهنگ و سنت شرق را با آخرین تکنیک ها ی با غبانی ترکیب کرده و مخلوق کاملا زیبایی بوجود آمده است .

بونسای اثر بسیار با ارزشی  بر روح آدمی به جای می گذارد : ماننده  احترام به طبیعت ،دوست داشتن زیبایی ،درک ارزش، صبر و بردباری و مجذوب شدن به تمام چیزهای زیبا و کوچک .  برای سالها ،در غم و شادی ،لذت و خوشی و حتی در لحظا ت روحانی و فشار زندگی در کنار ما خواهند ماند.در دنیای امروز که همه ساله شاهد از بین رفتن طبیعت و محیط اطراف خود هستیم ،طبیعت دست نخورده ی بونسای به عنوان سرگرمی محسوب خواهد شد و حتی دیدن آن مطمئنا به وفاداری انسان به طبیعت کمک خواهد کردو به این عقیده ،جان تازه ای خواهد بخشید . لذت بردن از رشد و نمو یک درخت کاشته شده در یک گلدان می تواند به جایگزینی دوباره آرامش در ذهن آدمی کمک کند .  
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 15:30 ] [ احمد اميني زاد ]
براي حفظ سبزي و شادابي درختچه هاي مينياتوري و زينتي بن ساي بايد آب، غذا، و نور كافي به آنها برسانيد و هر چند وقت يكبار به طور مناسب گياه را هرس كنيد. اگر نكات مراقبتي اين درختچه هاي كوچك را به دقت رعايت كنيد، به راحتي مي توانيد آنها را بيش از 100 سال هم به همان تازگي و شادابي روز اول نگه داريد. نكات زير را رعايت كنيد تا درختچه بنساي شما زيبايي و شادابي خود را براي هميشه حفظ كند.

چگونه درختچه بنساي را سالم نگه داريد؟
ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ پنجشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 16:55 ] [ احمد اميني زاد ]

Prunus incisa 'Kojo-no-mai', or as it is more commonly known, the Fuji Cherry is an excellent subject for bonsai cultivation. It is frequently available in Garden Centres and nurseries in the UK and around Europe during the early months of Spring where it is frequently admired for its very early pink/white blossom in March.

Prunus incisa is a spreading, rounded shrub (as opposed to the more tree-like habits of many other Cherry species) also suitable for use as hedging material as it responds well to frequent pruning which in turn creates a dense foliage mass.

Leaves are oval shaped and can be reduced to just 1cm or less in length, showing a mid-green colour in summer followed by a vibrant orange red in autumn. Where spent flowers are left on the tree, small purple fruits appear in the Autumn.

The only real disadvantage that I see with this species, is that though relatively young examples are very frequently seen for sale, it can be difficult to obtain mature specimens with a substantial trunkbase.

A lack of decent trunk girth invariably requires that material needs to be greatly reduced in height for development as mame bonsai (bonsai under 6" in height).

cherry bonsaiادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ پنجشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 16:35 ] [ احمد اميني زاد ]
بن سای مجموعه ای از باغبانی و هنر است که به واسطه آن گیاه با یک تغییر شکل تحمیل شده به یک مجسمه زنده تبدیل می شود. هنرمند با استفاده از مفاد زیبایی، وهمی از طبیعت را در غالب شکل مینیاتوری پدید میآورد.

در پست قبلي روش توليد ونگهداري يك بن ساي آمده بود . در اين پست به معرفي سايتهاي جالب در مورد بن ساي پرداختم اميدوارم خوشتون بياد.

در اين سايت تصاوير زيبايي از بن ساي وجود دارد كه ميتوانيد از آنها ايده بگيريد (100تاعكس)

http://www.artofbonsai.org/feature_articles/wbc09.php**در اين سايت آموزش تهيه بن ساي تمام مراحل تصويري

http://www.bonsai4me.com/index.htm

لينك تهيه بن ساي از طبيعت

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATbarerootingacollectedprivet1.html

لينك سيم كشي بن ساي وحالت دادن

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATAcer%20palmatum%20Japanese.

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATLargeHawthornProgressionSeries.htm

گالری تصاویر و فیلم اموزشی بونسای بونسای

http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATthreadgraftingroots.htm


قيمت بنساي ومركز خريد ايراني:

http://www.golforoush.com/Pages/Cats-44-1.html


لوازم آبياري وكود دادن:

http://www.joebonsai.com/bonsai-tree-care/haws-english-watering-cans.htm

در اينجا خاك بن ساي،انواع بن ساي،گلدان،لوازم و...

http://www.hollowcreekbonsai.com/


سايت بن ساي:

http://www.bonsaisite.com/


موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 9:3 ] [ احمد اميني زاد ]


راست متقارن:

در این روش درخت در یک مسیر مستقیم رشد می کند . ریشه ها نیز در همه جهات عمود بر ساقه گسترده شده اند . در این روش ، درخت را به گونه ای تربیت می کنند که درختی رشد کرده در شرایط کاملاً مناسب و طبیعی ، در ذهن تداعی شود . برای ایجاد شکل ساقه راست متقارن ، باید پایین ترین شاخه را در حدود یک سوم ارتفاع تنه حفظ کرد و با سیم پیچی مانع حرکت آن به سمت جلو شود. آشفتگی شاخه ها باعث پنهان شدن قسمت عقبی و پشت درخت میشود. تعیین اولین شاخه مهم است زیرا موقعیت شاخه دوم با توجه به شاخه اول معین میشود. دومین شاخه بلند در قسمت دیگر وکمی بالاتر باشد. این شاخه باید کمی به قسمت پشت متمایل باشدو به گونهای پرورش داده شود، که مقداری از قسمت زیر شاخه در دید ناظر قرار گیرد. این شاخه به تاج درخت عمق میبخشد. سومین شاخه در قسمت عقب و کمی بالاتر از دومین شاخه قرار میگیرد. چهارمین شاخه در راستای دومین شاخه است. شاخه های دیگر نیز به همین ترتیب و به صورت متناوب قرار خواهند گرفت. شاخه ها نباید در دید ناظر بالای سر یکدیگر قرار گیرند زیرا در این صورت به یک میزان از نور خورشید و جریان هوا، بهره مند نخواهند شد.

روش ساقه راست نامتقارن :

در این روش، مانند روش متقارن، درخت رو به بالا رشد میکند ولی تنه دارای انحناهای بسیار زیبایی است. انحناها بیشتر به صورت زیگزاگ است. اما شاخه ها وضعیتی مشابه با روش متقارن دارند. در این روش راس ساقه اندکی به یک طرف کج شده است.

روش اریب :

این روش بسیار آسان است و برای افراد مبتدی در نظر گرفته میشود، در زمانی کوتاه نیز میتوان آن را ایجاد کرد. در این روش تنه درخت با انحنایی حدود 45 درجه به طرف راست یا چپ متمایل میشود. بدین ترتیب تنه ابتدا به یک طرف مایل شده و دوباره بعد از طی فاصله کوتاه درمسیر اولی قرار میگیرد. اولین شاخه، قوی و نیرومند است و در مکانی که انحنای تنه شروع میشود، واقع شده است. این شاخه یا به صورت افقی گسترده میشودیا روبه بالا متمایل میگردد و بیشترین نور را دریافت میکند. روش تنه کج، درختی را درذهن القا میکند که در اثر نیروهای طبیعی، به این شکل درآمده است.
گستردگی ریشه بیشتر در خلاف انحنای تنه است. این روش خلق یک بنسای و یک نمونه جالب را برای هنرمندان امکانپذیر می سازد.

روش بادزده:

در روش بادزده، یک بنسای را باید آن گونه شکل داد که همانند یک درخت یا گروهی از درختان باشد که در یک مکان بادخیز یا در مجاور ساحل یا در نوک تپه رشد کرده اند.
در این روش تنه مستقیم است، ولی با زمین زاویه میسازد( عمود بر زمین نیست). زاویه خط تنه از راستای شاقولی حدود 45 درجه است. راس ساقه نیز در مسیرخمیدگی است. شاخه ها باید همچنان به صورت افقی حفظ شوند. خمیدگی درخت و وضع شاخه ها، این تصور را درذهن ناظر القا میکند که درخت در پیکاری طولانی با بادهای شدید است.

روش نردبانی :

این روش، که بسیار ساده است، برای بنسای کردن گیاهانی که از طریق خوابانیدن ریشهدار شدهاند. استفاده میشود. این گیاهان را به گونهای تربیت میکنند که تمام شاخه های آنها در یک جهت قرار گیرند. سپس تنه گیاه را به صورت افقی، به طوری که شاخه ها رو به بالا قرار گیرند، دریک ظرف قرار میدهند و روی آن خاک می ریزند. برای تسریع ریشه زدایی، در زیر هر شاخه قسمتی از تنه را زخمی میکنند.
میتوان بین شاخه ها قطعات سنگ قرار داد تا بنسای نمای کوهستانی به خود بگیرد. بدین ترتیب سیمای یک جنگل در ذهن القا میشود.موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 23:39 ] [ احمد اميني زاد ]

بـن سـای از دو کـلمـه bon بـه معنـی گلـدان و sai بـه معنـی درخت تشکیـل شـده اسـت،یعنی درختانی که در گلدان پرورش داده میشوند. ارتفاع درختان بن سای معمولاً از 20 سانتی متر و حداکثر70 سانتی متر تجاوز نمی کند

آسان ترین راه به دست آوردن یک بن سای خرید یک درخت آماده است.این درختان بیشتر در چین تولید شده اند وکیفیت آنها عموماً مطلوب نیست.در سالهای شصت وهفتاد میلادی که بن سای در اروپا وآمریکا شناخته وبسیار محبوب گردید، کشورهای خاور دور مانند چین وتایلند به تولید انبوه این درختان روی آوردند.محصولات آنها از درختان ژاپنی ارزانتر وبا کیفیت پایین تری در مزرعه های وسیع وکاملاً مکانیزه تولید می شوندو بازارهای اروپا و آمریکا را اشباع کردند. حتی در سوپرمارکت ها نیز بن سای عرضه می شود. اما اکثر درختان خشک می شدند وتعداد زیادی از خریداران مأیوس می شدند.بن سای خوب وبا کیفیت قیمت طبیعتاً بالایی دارد.


ادامه مطلب
موضوعات مرتبط: بن سايbonsai
[ شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ ] [ 10:18 ] [ احمد اميني زاد ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


خداوندا!
تقدیرم را زیبا بنویس.
کمک کن آنچه را تو زود می خواهی من دیر نخواهم،
و آنچه را تو دیر می خواهی من زود نخواهم.
امکانات وب
لطفا در خبر نامه عضو شوید تا تازه های وب به ایمیلتان ارسال گردد بالا نام وپایین ایمیل

Powered by WebGozar